پرسش‌های متداول

• چگونه می‌توانم مقاله خود را آماده و ارسال نمایم؟

پس از ورود به سامانه و ثبت نام و دریافت نام کاربری و رمز ورود، مقاله خود را می‌توانید بارگذاری نمایید. قبل از ارسال مقاله حتماً قسمت «راهنمای نویسندگان» را مطالعه و مقاله ارسالی خود را دقیقاً مطابق آن تنظیم کنید. مقاله فقط از طریق سامانه دریافت و بررسی می­شود.

• نام کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرده‌ام، چگونه می‌توانم آن را بازیابی کنم؟

در صفحه «ورود به سامانه»، «رمز ورود به سامانه را فراموش کرده ­ام!» را انتخاب نمایید. در این قسمت آدرس پست الکترونیکی خود را وارد و «نام کاربری» یا «رمز ورود» خود را دریافت کنید.

• آیا لازم است همه نویسندگان در سامانه ثبت نام کنند؟

خیر. تنها نویسنده مسئول باید در سامانه ثبت نام کند. اما نام سایر نویسندگان باید توسط نویسنده مسئول هنگام ثبت نام درج شود و همه نویسندگان باید از مسئولیت خود در رابطه با مقاله آگاه باشند. ترتیب نام افراد و مسئولیت هر یک از آنها باید در مقاله مشخص باشد.

• اگر در ارسال مقاله مشخصات نویسنده/نویسندگان به اشتباه درج شود و یا نام نویسندگان با ترتیب اشتباه وارد سامانه شود، چه باید کرد؟

پس از بررسی اولیه و ارسال مقاله برای سردبیر نمی‌توان تغییری در مشخصات درج شده ایجاد کرد. لذا چنانچه مقاله مورد بررسی قرار گرفت و برای اصلاح به نویسنده مسئول مکاتبات ارسال گردید، وی می‌تواند مشخصات نویسندگان را اصلاح نماید و برای هرگونه تغییر در جابه جایی اسامی باید رضایت نامه از هر دو نویسنده، به ایمیل نشریه ارسال گردد.

• چنانچه نویسنده مسئول مکاتبات، به دیگر نویسندگان دسترسی نداشته باشد، آیا می‌تواند در فرم تعهدنامه و تعارض منافع به جای آنها امضا کند؟

خیر. در صورت عدم دسترسی به دیگر نویسندگان باید امضای اسکن شده در فایل درج گردد.

• در مرحله اولیه ارسال مقاله، نویسنده مسئول مکاتبات باید چه صفحاتی را مطالعه کند؟

صفحات راهنمای نویسندگان، پرسش‌های متداول، اصول اخلاق نشر و فرآیند پذیرش مقالات (به نوار ابزار بالای صفحه مراجعه شود.

• آیا می توان مقاله خود را به چند مجله ارسال نمود؟

خیر. این خلاف اخلاق در نشر است. اگر چنین کاری صورت گیرد مقاله شما چاپ نخواهد شد؛ و اگر چاپ شده باشد از آن سلب اعتبار خواهد شد. هیچ مقاله دیگری از شما پذیرفته نخواهد شد. همچنین با توجه به تعهدنامه ارسالی از سوی نویسنده، علاوه بر گزارش تخلف به مراجع ذی‌صلاح، کلیه هزینه‌های تحمیل شده به دفتر مجله از نویسندگان دریافت خواهد شد.

• چگونه از آخرین وضعیت مقاله ارسالی خود اطلاع پیدا کنم؟

نویسنده مسئول مقاله می‌تواند از طریق سامانه نشریه، در صفحه شخصی خود وضعیت مقاله را مشاهده کند. بنابراین کلیه اقدامات اعم از ارسال، بازنگری، مکاتبات، درخواست‌ها، تغییر ترتیب نویسندگان و... فقط از طریق نویسنده مسئول امکان‌پذیر است.

• آیا امکان اشتراک و دریافت نسخه چاپی مجلات وجود دارد؟

خیر. شما می‌توانید برای مشاهده مقالات خود و یا دیگر نویسندگان به سایت مجله مراجعه کنید.

• چه موقع نامه پذیرش مقاله (گواهی) را دریافت می‌کنم؟

هنگامی که تمامی اصلاحات لازم (هم اصلاحات مورد نظر داوران قبل از جلسه تحریریه و هم اصلاحات مطرح شده از سوی اعضای هیأت تحریریه) بر روی متن شما انجام شد و داوران و در نهایت سردبیر، مقاله شما را تایید کردند، نامه پذیرش به شما داده خواهد شد.