دسترسی آزاد و رایگان به مقاله‌ها 

فصلنامه پازند نشریه‌ای با دسترسی آزاد به مقاله‌های منتشر شده است. در نشریات با دسترسی آزاد، دسترسی به فایل تمام‌ متن مقالات رایگان است.

This is an Open Access Journal

 

حق نشر

فصلنامه پازند تحت مجوز بین‌المللی  Attribution 4.0 International (CC By 4.0 )   ( مجوز کریتیو کامنز تخصیص 4.0 بین‌المللی ) فعالیت می­نماید.

  Attribution 4.0 International (CC By 4.0)  

سیاست اخلاقی

فصلنامه پازند خود را ملزم به رعایت اصول ارزش‌های اخلاق حرفه‌ای می‌داند. اگر چه این مجله هنوز به عضویت قطعی کمیته بین‌المللی اخلاق در انتشار (COPE) در نیامده است ولی با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین «COPE » است و از آیین­ نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می­کند.

نمودار کمیتۀ اخلاق انتشار (COPE) به زبان فارسی (مشاهده)

مشروح اصول کمیتۀ بین‌المللی اخلاق نشر (COPE) (مشاهده)

منشور اخلاق پژوهش نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (مشاهده)

فصلنامه «پازند» در تلاش است تا تمامی مقالات ارسالی به سامانۀ نشریه قبل از ورود به فرآیند داوری از طریق سامانه‌های مشابهت‌یاب بررسی گردد.  گفتنی است که حق ارزیابی و پیگرد موارد سرقت علمی برای فصلنامه «پازند» از طریق سامانه مشابهت یاب سمیم نور محفوظ است.

دسترسی به سامانه مشابه‌یاب سمیم نور

مسئولیت‌های نویسنده­­­ 

1- مقالات ارسالی به فصلنامه پازند در سایر نشریات علمی (فارسی یا سایر زبان­ها) منتشر نشده باشد.

2-  مقاله حاصل پژوهش اصیل و دارای منبع و استناددهی دقیق باشد.

3- مسئولیت نهایی محتوای کامل مقاله ارسالی برعهده نویسنده است.

4- نویسنده ملزم است در صورت نیاز داده ­های خام، مصاحبه­ ها و پرسشنامه ­ها و سایر ابزارهای پژوهش را ارائه نماید. 

5- قبل از ارسال مقاله، هرگونه تضاد منافع احتمالی که بر نتیجه یا تفسیر یافته‌های پژوهش و یا انتخاب سردبیران و داوران تاثیر گذار است، مطرح و منابع مالی حامی پژوهش در مقاله ذکر شود.

6- احترام به فرآیند محرمانه ارزیابی و جلوگیری از هرگونه آشکارسازی هویت نویسنده برای داوران و برعکس، باید مد نظر قرار گیرد. به عبارتی، مقاله عاری از هر گونه اطلاعاتی باید باشد که مشمول خودافشایی نشود تا داور قادر به شناسایی نویسنده نباشد.

7- ذکر نام، اطلاعات و نقش هر یک از نویسندگان (نویسنده مسئول و نویسنده همکار) و ذکر نکردن نامی غیر از پژوهشگران درگیر در انجام پژوهش.

8- حفظ و حمایت از حریم خصوصی، کرامت انسانی، رفاه و آزادی شرکت کنندگان در پژوهش و ذکر هرگونه خطری که به واسطه پژوهش، متوجه انسان‌ها و یا سایر موجودات

می شود.

9- نویسنده در هر زمانی که متوجه هر گونه خطا و بی‌دقتی در مقاله خود شود، نشریه را در جریان آن قرار دهد، نسبت به اصلاح آن اقدام کند و یا مقاله را بازپس گیرد.

10- اعلام صریح نویسنده مبنی بر صحت و اصالت مقاله، فقدان سرقت علمی و چاپ در سایر نشریات.

 

در فصلنامه پازند تمامی مقالات ارسالی به سامانه نشریه، قبل از ورود به فرآیند داوری از طریق سامانه‌های مشابهت‌یاب بررسی می­ شود. تشخیص شباهت بین مقالات ارسال شده و سایر مقالات چاپ شده از طریق سامانه مشابهت یاب «سیناوب» صورت می­ گیرد.

دسترسی به سامانۀ همیاب سیناوب

 

مسئولیت‌های سردبیر، دبیر و اعضای هیأت تحریریه

1- حفظ آزادی و اختیار عمل سردبیر نشریه در ایفای مستقلانه وظایف خود از قبیل رد یا پذیرش دست نوشته‌های واصله به کمک هیئت تحریریه و رعایت مسائل مربوط به شایستگی‌های علمی مقاله از جمله حفظ حقوق مادی و معنوی، اصالت پژوهش و نظر داوران و ویراستاران.

2- تلاش برای ارتقاء و اجرای قوانین و دستورالعمل‌های اخلاق و سلامت پژوهش.

3- انتخاب داوران شایسته با توجه به زمینه تخصصی، تجربه علمی و کاری، و نیز احترام به درخواست‌های مستدل و منطقی نویسنده در مورد داوری مقاله توسط داوران خاص.

4- اجتناب از آشکارسازی اطلاعات و مشخصات نویسنده و داور در فرآیند ارزیابی مقاله و احتراز از ارائه اطلاعات مقاله و بحث درباره جزئیات آن با دیگران.

5- جلوگیری از بروز هرگونه تضاد منافع در روند داوری، که به طور بالقوه بر پذیرش و نشر مقالات ارائه شده تاثیر بگذارد.

6- بررسی دقیق آثار متهم به تخلفات پژوهشی از طرف داوران یا طرق دیگر و در صورت نیاز اقدام بر اساس «دستورالعمل تخلفات پژوهشی».

 

مسئولیت‌های داوران:

1- کمک به بررسی کیفی، محتوایی و علمی مقالات در جهت بهبود و ارتقاء کیفی نشریه.

2- به کارگیری دانش و تخصص حرفه ­ای در حوزه موضوعی مقاله و اعلام تصمیم نپذیرفتن مقاله به سردبیر نشریه در صورت وجود تضاد منافع اعم از منافع مشترک مالی، سازمانی، شخصی و یا کمبود زمان برای داوری.

3- اعلام نظر تخصصی و اصلاحی به طور روشن و واضح، بر اساس مستندات علمی و استدلال کافی در مهلت زمانی معین به سردبیر نشریه و نویسنده و دوری از اعمال نظر سلیقه‌ای، صنفی، نژادی و مذهبی در داوری مقاله.

4- اجتناب از به کارگیری اطلاعات، بحث‌ها، تفاسیر و ایده‌های به دست آمده در فرآیند داوری مقاله و  اطلاعات منتشر نشده نویسنده، برای منافع شخصی.

5- احترام به فرآیند محرمانه ارزیابی و خودداری از به کارگیری اطلاعات، بحث‌ها، تفاسیر و ایده‌های به دست آمده در فرآیند داوری یا استفاده از داده‌ها و مفاهیم جدید مقاله به له یا علیه پژوهش‌های خود یا دیگران یا برای انتقاد یا بی‌اعتبار سازی نویسنده.

6- آگاه ­سازی سردبیر نشریه به‌ هنگام تاخیر در انجام داوری مقاله و درخواست تخصیص زمان بیشتر یا گزینش داور دیگر.

 مسئولیت‌ دفتر نشریات علمی

1- تعیین و اعلام شفاف سیاست‌های انتشاراتی، به‌ خصوص در رابطه با استقلال تصمیم‌گیری هیئت تحریریه، اخلاق انتشاراتی، صیانت از مالکیت فکری و حق چاپ، تضاد منافع، وظایف نویسنده، داوران، سردبیر، دبیر تخصصی و هیئت تحریریه،  فرآیند داوری و تصمیم‌گیری، تقاضاهای تجدید نظر و شکایات، حفظ اسناد علمی فرآیند تصمیم‌گیری، حفظ اطلاعات نویسندگان و داوران، اصلاح یا حذف مقالات پذیرفته شده و حل اختلاف بین شاکیان و متهمان به «رفتار غیراخلاقی انتشاراتی و پژوهشی».

2- رصد و پیگیری شکایات تخلفات پژوهشی برای نشریه.

3- کمک برای اصالت و سلامت پژوهشی مقالات منتشرشده در نشریه.